You are currently viewing Termometry nowej generacji.
Termometry nowej generacji.
  • Post category:Poradnik

Pomiar temperatury jest powszechnie wykonywaną czynnością i od lat pomaga nam w codziennym życiu. Termometry, tak jak wszystkie urządzenia na świecie, objęte zostały ogromnym rozwojem technologii w ciągu ostatnich lat. Najmłodsze pokolenie najprawdopodobniej nie będzie pamiętało termometrów rtęciowych, a część z nich nie będzie miało świadomości, że owe termometry w ogóle istniały. Rozwój technologiczny ma ułatwiać i usprawniać nasze życie, jednak żeby móc wykorzystać wszystkie jego możliwości należy wiedzieć w jaki sposób to zrobić.

Choć zrezygnowanie z dobrze znanego nam sprzętu i przestawienie się na nowe urządzenie jest często dużym wyzwaniem, warto wprowadzić nowe trendy w swoje życie, czerpiąc korzyści płynące z najświeższych rozwiązań. Z tego powodu warto również zapoznać się ze wszystkimi zastosowaniami najnowszych termometrów (np.: marki iXellence®). Możliwe, że odkrycie wachlarza możliwości tych urządzeń przeważy szalę i pomoże nam zdecydować się na wprowadzenie do naszego życia nowego urządzenia. Część zastosowań i zalet najnowszych rozwiązań wymienimy w tym artykule, natomiast gwarantujemy, że zakres użytkowania jest większy, wystarczy tylko odrobina kreatywności.

Główną zaletą termometrów nowej generacji (np.: marki iXellence®) jest fakt, że wykonują one pomiar bez bezpośredniego dotykania osoby, która poddana jest pomiarowi. Mierzenie temperatury odbywa się np. przy pomocy podczerwieni (np.: iXellence® TEMP TriColor oraz iXellence® TEMP IT), co zapewnia nam dokładny i rzetelny wynik. Jakie korzyści przynosi nam pomiar, nie wymagający kontaktu urządzenia z osobą, której temperatura ciała jest mierzona? Przede wszystkim minimalizuje możliwość przeniesienia przez taką osobę drobnoustrojów, jak wirusy, bakterie czy grzyby, na urządzenie. Jest to niezwykle istotne gdy mamy jeden termometr w rodzinie, bądź chcemy w krótkim czasie wykonać pomiar u wielu osób – nie ryzykujemy wówczas przeniesieniem czynników chorobotwórczych na osoby zdrowe, a przy tym nie tracimy czasu na dezynfekowanie urządzenia.

Przy bezdotykowych pomiarach temperatury zyskujemy cenny czas. Zamiast czekania kilku minut na wynik, w tych aparatach pomiar trwa zaledwie sekundy, a w przypadku niektórych urządzeń zaledwie 1 sekundę (np.: iXellence® TEMP TriColor oraz iXellence® TEMP IT). Pozwala to na szybkie kontrolowanie ciepłoty ciała na przykład u osób wchodzących do szpitala, czy pracowników w firmie lub naszych dzieci, kiedy wszystkie dopadła infekcja. To pozwala nam wykonywać pomiary częściej i lepiej kontrolować zmiany w wynikach.

Kolejną zaletą, jest możliwość zapamiętania w urządzeniu wyników pomiarów. Dzięki tej funkcji nie musimy notować danych w notesie lub próbować ich zapamiętać. Wystarczy, że na wizycie lekarskiej będziemy mieli swój termometr, a w nim znajdować się będzie historia naszych pomiarów (taką funkcję mają termometry marki iXellence®). Łatwiej wówczas zauważyć zależności między ciepłotą ciała a podawaniem leków przeciwgorączkowych lub wzrost temperatury w konkretnych porach dnia. To może usprawnić nasze leczenie i pozwoli zapobiegać dużym wzrostom temperatury, zanim sami je odczujemy.

Nasze życie ułatwić może też fakt, że niektóre urządzenia podświetlają osiągniętą w pomiarze wartość. Dzięki temu nie musimy zapalać światła lub oświetlać termometru latarką i budzić naszych dzieci, kiedy chcemy sprawdzić, czy gorączkują w porze nocnej (np.: termometry iXellence®). Następnym ważnym aspektem, o którym warto wspomnieć jest szerokie zastosowanie termometrów bezdotykowych. Urządzenia te służą nie tylko do mierzenia temperatury ciała, ale świetnie sprawdzą się również przy mierzeniu temperatury otoczenia i powierzchni (np.: iXellence® TEMP IT). Co z tego wynika? Oznacza to, że możemy wykorzystać te termometry do mierzenia temperatury pokarmu dla naszego maluszka bez jego dotykania. Zapomnieć możemy również o wsadzaniu łokcia lub termometru do wanienki z wodą do kąpieli. Wystarczy, że nakierujemy termometr na tafle wody i będziemy wiedzieli, czy możemy spokojnie rozpocząć kąpiel.

Zastosowań najnowszych termometrów możemy doszukiwać się w każdej dziedzinie życia.

Takie urządzenie może nam zastąpić termometr służący do kontrolowania temperatury w mieszkaniu czy domu. Z pewnością pasjonaci gotowania, zdają sobie sprawę, jak ważny jest pomiar temperatury podczas przygotowywania niektórych potraw. W tym wypadku także można użyć bezdotykowego termometru, dzięki temu będziemy mieli pewność, że osiągnęliśmy odpowiednią temperaturę. Sympatycy parzenia herbat także wyniosą korzyści z posiadania takich urządzeń. Ułatwią one dokładne osiągnięcie przykładowych 80 stopni Celsjusza do zaparzenia zielonej herbaty.

Jak widać choć nowe rozwiązania często na początku są dla nas nie do końca zrozumiałe, po zapoznaniu się z możliwościami, które mogą nam zaoferować zyskują w naszych oczach. Dlatego warto wychodzić ze swojej strefy komfortu i próbować wprowadzać innowacyjne metody do naszego życia.