Najczęściej zadawane pytania | FAQ

Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania odnośnie naszych produktów.

Prosimy wybrać interesującą Państwa kategorię produktową i zapoznać się z poniższymi materiałami.

Ciśnieniomierze

1. Czy ciśnieniomierze iXellence® wykrywają migotanie przedsionków?

Ciśnieniomierze iXellence® nie wykrywają migotania przedsionków i nie mogą być stosowane u takich pacjentów. Informacja jest podana w instrukcji obsługi.

2. Jak ciśnieniomierze iXellence® sygnalizują arytmię?

Po dokonaniu pomiaru w przypadku wykrycia nieregularnej pracy serca na wyświetlaczu pojawi się specjalna ikonka. Informacja jest podana w instrukcji obsługi.

3. Na czym polega uśrednianie wyników ciśnienia w iXellence® BPM Home?

Ciśnieniomierz dokonuje trzykrotnego pomiaru ciśnienia w odstępach 20-sekundowych i po zakończeniu podaje na wyświetlaczu uśredniony wynik z symbolem AVERAGE. Informacja jest podana w instrukcji obsługi.

4. Czy mankiet podlega gwarancji?

Na mankiet obowiązuje roczna gwarancja. Informacja jest podana w karcie gwarancyjnej.

NEBULIZATORY

1. Co to jest Technologia DC Micropump? (podana na opakowaniach inhalatorów)

Technologia DC Micropump wykorzystuje ruchomą membranę zamiast tłoka do pracy nebulizatora. Membrana działa na zasadzie zasysania i wyporu powietrza. Membrana jest mechanicznie wciągana i wpychana z i do komory powietrznej gdzie następuje sprężanie. Zastosowanie technologii DC Micropump powoduje, że:

-praca sprężarki jest cichsza
-sprężarka jest bezolejowa
-sprężarka ma mniejszy rozmiar
-urządzenie ma mniejszy pobór mocy

2. Jaka jest różnica między nebulizatorem a inhalatorem?

W terminologii naukowej pod pojęciem nebulizator rozumie się urządzenie dostarczające aerozol. Nebulizator zamienia ciekłą postać leku (roztworu) przeznaczonego do nebulizacji w aerozol (mgiełkę). Powszechnie utarło się na nebulizator mówić inhalator (pneumatyczny, ultradźwiękowy, siateczkowy), ale trzeba pamiętać, że inhalator jest pojęciem szerszym, bo istnieją również inhalatory proszkowe, ciśnieniowe, które nebulizatorami nie są. Nie każdy inhalator jest nebulizatorem, ale każdy nebulizator jest inhalatorem.

3. Jak często można używać nebulizatora?

Zabieg nebulizacji z użyciem leków należy wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza, które obejmują zarówno dawkowanie środka stosowanego podczas nebulizacji, jak i częstotliwości inhalacji. Zabiegi z użyciem samej soli fizjologicznej można przeprowadzać 2-3 razy dziennie. Profilaktycznie żeby nawilżyć błony śluzowe górnych dróg oddechowych wystarczający może być już jeden zabieg w ciągu doby. Warto pamiętać, by zabiegów z użyciem substancji wykrztuśnych nie przeprowadzać wieczorem, aby zapewnić sobie spokojny sen.

4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nebulizatora?

Przy zakupie nebulizatora warto zwrócić uwagę na niektóre parametry techniczne tych urządzeń, które mają istotny wpływ na skuteczność przeprowadzanych zabiegów. Do parametrów takich należą:

MMAD – jest to średnia wielkość cząsteczki aerozolu podawana w mikrometrach co oznacza, że co najmniej połowa cząsteczek wygenerowana przez urządzenie ma średnicę mniejszą lub równą podanej.  Dla przykładu nebulizator o MMAD = 2 μm wytwarza 50% cząsteczek o wielkości mniejszej lub równej 2 mikrometrom (mikronom). Najczęściej przyjmuje się, że wielkość cząsteczki od 1 do 5 mikronów pozwala na przeprowadzenie skutecznej inhalacji dróg oddechowych.

Frakcja respirabilna – FPF to kolejny istotny parametr, który związany jest z cząsteczką MMAD. Jest to procentowa zawartość cząsteczek wytwarzanych przez urządzenie inhalujące, których wielkość jest mniejsza niż 5 μm.

Wydajność/prędkość nebulizacji tj. ilość leku, jaka jest rozbijana przez nebulizator w ciągu jednej minuty (ml/min). Dobre urządzenia osiągają minimum 0,29 – 0,35 ml/min.

Poziom głośności nebulizatora – wiemy, że urządzenie w trakcie pracy emituje dźwięki, które mogą obniżać komfort zabiegu. Szczególnie u najmłodszych. Zaleca się, aby poziom głośności kompresora był niższy niż 60 dB.

5. Czy można używać jednego nebulizatora do nebulizacji dzieci i dorosłych?

Tak, można używać jednego nebulizatora, jednak należy pamiętać o odpowiednim rozmiarze maski użytej do nebulizacji. Warto przy wyborze urządzenia sprawdzić, czy w zestawie znajduje się maska dla dorosłego i dla dziecka oraz ustnik.

6. Czym jest frakcja respirabilna?

Jeśli chcemy zwiększyć skuteczność naszej inhalacji, trzeba wybrać urządzenie z jak najwyższą wartością tego parametru. Wyższa wartość frakcji respirabilnej oznacza, że nasze urządzenie wytwarza aerozol, który dotrze do dolnych partii układu oddechowego (oskrzeliki płucne). Im wyższy jest ten parametr, tym mniej substancji leczniczej tracimy podczas zabiegu.

7. Jakie preparaty można stosować przy użyciu tego nebulizatora?

Nebulizatory kompresorowe marki iXellence® są przystosowane do używania wszystkich dostępnych preparatów stosowanych do terapii wziewnych. Dlatego nie ograniczają one użytkownika do stosowania wybranych preparatów. Przy korzystaniu z nebulizatora siateczkowego iXellence® NEB Mesh można stosować wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji za wyjątkiem preparatów zawierających kwas hialuronowy, estry, oleje lub ekstrakty roślinne.

8. Dlaczego wielkość cząsteczek leku jest istotna przy wyborze nebulizatora?

Jest to istotne, ponieważ nasze drogi oddechowe stworzone są tak, by jak najbardziej oczyszczały powietrze, które wdychamy ze wszelkich innych cząsteczek.
Cząsteczki te są wychwytywane i zatrzymywane przez specjalne wypustki zwane rzęskami. Dlatego jeśli chcemy, aby lek dostał się do dolnych partii dróg oddechowym, powinniśmy zadbać o to, aby wielkość cząsteczek była jak najmniejsza. Mniejszy rozmiar uniemożliwi ich zatrzymanie na wyższych partiach.

9. W jakiej pozycji należy przeprowadzać nebulizację?

Zabieg nebulizacji należy wykonywać w pozycji siedzącej, po uprzednim oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. U najmłodszych dzieci, które nie są w stanie siedzieć, dobrze sprawdza się pozycja półsiedząca.

10. W jakiej porze dnia należy wykonywać nebulizację?

Nebulizację można wykonywać o dowolnej porze dnia, jednak warto zadbać o to, by nie robić tego bezpośrednio przed lub po posiłku. Zaleca się zachowanie godzinnego odstępu przed i po posiłku. Warto pamiętać aby inhalacji z lekiem wykrztuśnym nie wykonywać wieczorem, gdyż odruch wykrztuśny i kaszel mogą spowodować kłopoty z zaśnięciem.

Termometry

1. Termometr powinien podawać prawidłowy pomiar u dzieci i dorosłych w tym samym trybie. Dlaczego w termometrze iXellence® TEMP TriColor jest możliwość mierzenia temperatury u małych dzieci do 3 roku życia oraz u dzieci od 3 roku życia i dorosłych, jak to jest możliwe technologicznie? Czym się różni temperatura ciała dziecka od temperatury ciała dorosłego?

Dwa tryby pomiaru są związane tylko z funkcją alarmu informującego o gorączce (a nie metodologią pomiaru temperatury), czyli podświetlenia ekranu na czerwono wraz z pojawiającym się symbolem ostrzeżenia. W trybie pomiaru dla dzieci ostrzeżenie o gorączce jest wyświetlane przy temperaturze powyżej 37,6°C. W trybie pomiaru dla dorosłych ostrzeżenie pojawia się przy temperaturze powyżej 38°C. Szczegółowe informacje podane są w instrukcji obsługi.

Pomiar u osób powyżej 3 roku życia

2. Czy można mierzyć naszym termometrem temperaturę na skroni?

Tak można dokonać pomiaru na skroni. Informacja jest podana w instrukcji obsługi.

WYROBY MEDYCZNE