Inhalacje obecne są w świecie medycyny od setek lat. Polegają one na wdychaniu pary z wód mineralnych, olejków eterycznych, roztworów substancji leczniczych lub naparów ziół, przynosząc dobre efekty w leczeniu chorób układu oddechowego.
Z metody tej mogą korzystać nie tylko osoby chore na infekcje dróg oddechowych. Stosowanie inhalatorów jest również korzystne dla astmatyków czy alergików. Ulgę po zastosowaniu inhalacji odczują też osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenia zatok czy na najzwyklejsze przeziębienie.
Najnowszą, nieco węższą metodą inhalacji, jest tak zwana nebulizacja. Jest to metoda mająca na celu leczenie, oczyszczenie oraz nawilżenie dróg oddechowych. Sprawdza się ona u dzieci i u dorosłych. Jest to metoda jak najbardziej bezpieczna, nawet u najmniejszych dzieci. Nebulizacja jest warta naszej uwagi szczególnie teraz, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy i nasze drogi oddechowe oraz śluzówki mają tendencję do wysychania z powodu małej wilgotności powietrza w naszych domach. Nadmiernie wyschnięcie śluzówki przyczynia się do wzrostu ryzyka infekcji. Dlatego nebulizacja w tym przypadku jest dobrą metodą zapobiegawczą przed wystąpieniem wszelkich chorób dróg oddechowych. Dzięki nebulizacji możemy rozrzedzić zalegającą wydzielinę i nawilżyć śluzówkę. Osoba cierpiąca z powodu uciążliwego kaszlu, kataru czy innego objawu infekcji górnych dróg oddechowych, poddana zabiegowi nebulizacji odczuwa dużą ulgę.
Ile powinien trwać taki zabieg? Czas inhalacji oraz nebulizacji może być różny. Zależny jest od ilości substancji, której będziemy chcieli użyć oraz od wydajności naszego sprzętu. Zazwyczaj zabieg taki trwa około 10 minut. Inhalację możemy uznać za zakończoną w momencie, gdy nie widzimy już mgiełki powstającej na skutek rozproszenia płynnego leku.
Aby metoda inhalacji była jak najbardziej skuteczna i przynosiła nam zamierzone efekty, należy nauczyć się poprawnie ją wykonywać.
Ważną rolę odgrywa pozycja, którą przyjmujemy podczas zabiegu – należy pamiętać, że najlepiej przyjąć pozycję siedzącą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy wykonać inhalację w pozycji leżącej. Trzeba wówczas zadbać o odpowiednio długi przewód umożliwiający nam podłączenie urządzenia albo możemy zakupić urządzenie które jest mobilne (np.: iXellence® NEB Mini lub iXellence® NEB Mesh). Dodatkowym atutem posiadania tego typu urządzenia jest możliwość wykonywania inhalacji poza domem lub w podróży. Z pewnością jest to przydatny aspekt dla osób, które muszą wykonywać częste inhalacje, gdyż takie urządzenie umożliwia przeprowadzenie ich w różnych warunkach. Rozwiązanie takie będzie również sprawdzało się u rodzin z dziećmi czy u osób aktywnych, często podróżujących.
Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie dobranie rozmiaru maski. Maska powinna obejmować usta i nos. Powinna też dość ściśle przylegać do twarzy – z tego powodu inne maski przeznaczone są dla dzieci, a inne dla dorosłych. Ważne jest aby pamiętać o zmianie i ponownym sprawdzeniu dopasowania maski, gdy zmienia się użytkownik inhalatora. Z tego powodu warto sprawdzić przy zakupie takiego sprzętu, czy w opakowaniu znajdują się maski o różnej wielkości.
Skuteczność inhalacji możemy zwiększyć również poprzez aktywne, głębokie oddychanie przez usta podczas wykonywania naszej terapii. O ile wiadomo, że bardzo małe dzieci i niemowlaki nie będą w stanie włączyć się w aktywizację tego procesu, o tyle my, jako osoby dorosłe możemy go wspomóc.
Wyżej wymienione czynniki są kluczowe do wykorzystania jak największej ilości potencjału tego zabiegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy sięgnąć do instrukcji lub poprosić naszego lekarza o wytłumaczenie jak poprawnie przeprowadzić proces leczenia.