You are currently viewing Czy warto monitorować ciśnienie krwi?
Czy warto monitorować ciśnienie krwi?
  • Post category:Poradnik

Choć wielu z nas spotkało się w swoim życiu z ciśnieniomierzem, a nawet wykonywało przy jego pomocy pomiar ciśnienia krwi, duża część z nas wciąż nie do końca wie, dlaczego wprowadzenie regularnych pomiarów do swojej codziennej rutyny ma tak wielkie znaczenie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że na pozór tak błaha czynność jak regularne korzystanie z tego typu urządzenia do wykonywania domowych pomiarów może wnieść wiele dobrego do naszego życia.

Jak powszechnie wiadomo, osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym powinny prowadzić notes, w którym zapisane są wyniki wykonywanych przez nich pomiarów. Na rynku są obecnie już ciśnieniomierze posiadające pamięć w której zachowują wyniki przeprowadzonych badań (np.: ciśnieniomierze marki iXellence®). Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ pozwala lekarzowi na obserwowanie ciśnienia krwi pacjenta, w środowisku, w którym przebywa on najczęściej. Dzięki temu wyniki są najbardziej miarodajne – nie są zaburzone stresem związanym z wizytą u lekarza czy też zmęczeniem, hałasem w poczekalni przychodni. Lekarz, mając tak rzetelnie zebraną historię wyników pacjenta, jest w stanie skuteczniej dostosować leczenie do potrzeb chorego. Jeśli zauważy zmiany w pomiarach może zmniejszyć lub zwiększyć dawkę leków, tak by ciśnienie utrzymywało się w prawidłowym zakresie.

Jednak czy należy czekać na rozpoznanie nadciśnienia tętniczego, żeby rozpocząć wykonywanie regularnych pomiarów? Absolutnie nie. Systematyczne używanie ciśnieniomierza to bardzo dobry sposób codziennego monitorowania swojego stanu zdrowia w warunkach domowych. Pozwoli nam to nie tylko na szybką reakcję w razie pojawienia się niepokojących wyników, ale również będziemy mogli połączyć niektóre nasze przypadłości z wartościami ciśnienia krwi. Zdarza się, że bóle głowy są spowodowane wysokimi wartościami ciśnienia, omdlenia natomiast mogą być spowodowane przez zbyt niskie jego wartości. Dzięki systematycznie wykonywanym pomiarom zyskamy świadomość tych zależności i będziemy mogli odpowiednio wcześnie udać się do lekarza z zebranymi przez nas informacjami, aby ten ocenił, czy faktycznie może być to od siebie zależne i czy potrzebujemy dalszych zaleceń

Należy zdać sobie sprawę, że ciśnieniomierz, pokazuje na swoim ekranie nie tylko wartości ciśnienia krwi, ale także ilość uderzeń naszego serca w ciągu jednej minuty. Jest to bardzo ważny parametr, który często jest zapominany przez osoby wykonujące pomiar. Jakie tak naprawdę znaczenie ma ilość uderzeń naszego serca w ciągu jednej minuty? Wbrew pozorom ten parametr mówi nam wiele o pracy naszego serca. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ocenić, czy praca naszego mięśnia sercowego mieści się w przyjętej normie, która jest dla nas najkorzystniejsza, czyli w zakresie uderzeń pomiędzy 60-100 w ciągu jednej minuty. Jeśli serce bije rzadziej niż 60 razy na minutę, nazywa się ten stan bradykardią. Może ona świadczyć o bloku przewodzenia impulsów w naszym sercu, za dużej dawce leków zwalniających pracę serca, przebytym zawale, udarze lub zatorowości płucnej. Zbyt szybka praca serca nazywana jest tachykardią. O tachykardii mówimy, gdy akcja serca przekroczy 100 uderzeń na minutę. Taki stan może być związany z nadczynnością tarczycy, niewydolnością układu krążenia czy spożyciem zbyt dużej ilości kawy, alkoholu, papierosów.

Pamiętajmy jednak o tym, że uzyskanie wyników nie mieszczących się w normie może być wywołane takimi czynnikami jak: stres, wysiłek fizyczny, przeziębienie czy zdenerwowanie. Dlatego tak ważne jest by stale monitorować uzyskiwane wyniki i nie sugerować się jednym nieprawidłowym pomiarem. Najważniejsza jest długotrwała obserwacja tendencji zmian wyników. Właśnie z tego powodu zawsze należy pamiętać o zabraniu swojego notatnika lub ciśnieniomierza z wynikami na wizytę u lekarza – jest to jedyna osoba, która jest w stanie profesjonalnie ocenić długotrwałe zmiany w wynikach pomiarów i podjąć decyzję o ewentualnej interwencji. Pomożemy jednak naszemu lekarzowi, jeśli będziemy wykonywać regularne pomiary ciśnienia. Zapewniając mu możliwość obserwacji naszych wyników pomiarów wykonywanych w środowisku domowym, mamy gwarancję, że jego ocena będzie najbardziej kompleksowa. Dlatego warto już dziś zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i rozpocząć w ten sposób dbanie o swoje zdrowie. Resztą w razie potrzeby zajmie się nasz lekarz, do którego możemy się zgłosić w razie niepokoju, a który z pewnością doceni nasze starania.